Deprecated: Required parameter $errorMsg follows optional parameter $frontUpload in /home/sokolniki/public_html/archiwum/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/file/filethumbnail.php on line 430
Próby Zespoły Folklorystycznego
odbywaja się w każdą środę o godz. 19.00
w budynku GOKSiT w Sokolnikach

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych
do przyłączenia się do naszego Zespołu!!!Przez lata skład zespołu wielokrotnie ulegał zmianie, a obecnie zespół tworzą:

- Dziechcińska Wiesława
- Forias Kazimiera
- Górecka Sabina
- Juszczak Jan
- Kowalczyk Elżbieta
- Kubacka Zdzisława
- Markiewicz Elżbieta
- Olszewski Grzegorz
- Sawicki Roman
- Siwik Zofia
- Werbicki Czesław
- Wójtowicz Anna
- Wójtowicz Klaudia
- Zadłużna Krystyna
- Żbik Teresa
- Żurek Eugenia


Historia zespołu:

Zespół Folklorystyczny „Sokolniki” powstał w 1977 roku z inicjatywy ówczesnej Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pani Teresy Żbik przy współudziale Koła Gospodyń Wiejskich. Debiutował w maju tegoż roku, pieśniami i przyśpiewkami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie przez babki i prababki samych członków Zespołu, m.in. przez Janinę Zakrętę, Emiliana Wójciaka, Jolantę Gaczyńską, Marię Krasoń oraz Elżbietę Markiewicz.
Od tamtego czasu grupa entuzjastów pielęgnuje i ocala od zapomnienia lokalny folklor z końca XIX wieku oraz początków XX wieku. Położenie wsi Sokolniki sprawiło, że łączy folklor Ziemi Wieluńskiej i Wielkopolski.
Zespół występuje w strojach Ziemi Wieluńskiej (co zwiększa jego autentyczność) natomiast repertuar zawiera elementy obydwu regionów.
Pierwszym kierownikiem muzycznym był Mirosław Lewiński przy konsultacji etnograficznej Pana Olecha Podlewskiego i Pani Ewy Zakrzewskiej choreografa, z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Przez kilka lat instruktorem muzycznym był Pan Roman Sawicki.
Zespół występował na estradach województwa kaliskiego i sieradzkiego oraz w Warszawie na Torwarze. Biorąc udział w kolejnych edycjach Biesiad Folkloru Ziemi Kaliskiej, zespół zajmował czołowe miejsca i otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia, rozsławiające swoją gminę. Obecnie od dłuższego czasu „Sokolniki” nie biorą udziału w przeglądach i konkursach ograniczając się do występów w najbliższej okolicy, a sprawdzianem są oklaski widowni, co mobilizuje do dalszej działalności.
Folklor Ziemi wieluńskiej prezentowany był we wszystkich miastach i większości gmin dawnego województwa kaliskiego, czego dowodem są zdjęcia i wycinki prasowe w kronice zespołu. Przez 40 lat kierownictwo nad Zespołem sprawowała Pani Teresa Żbik. Obecnie instruktorem muzycznym jest Pan Grzegorz Olszewski, a kierownikiem organizacyjno - artystycznym Pani Zofia Siwik.

Przez kultywowanie gwary oraz tradycji śpiewaczych i obrzędowych Zespół folklorystyczny „Sokolniki” znacząco wpływa na rozwój kultury w gminie i ocala od zapomnienia folklor i tradycje naszych ziem.

 


 

Festyn Gminny - Sokolniki 2010
Spotkania Folklorystyczne – Czastary 2010
22 maja 2011 r. I Festiwal Ludowy „Cepeliada 2011” w Sulmierzycach
Dni Wieruszowa 2011
Festyn Gminny - Sokolniki 2011


 
III miejsce dla Adrianny Wójcik oraz wyróżnienie dla Zespołu Folklorystycznego „Sokolniki”
 
 23 maja 2015 r. w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie odbył się III Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych.W przeglądzie wzięli udział twórcy ludowi z 8 powiatów województwa łódzkiego: pajęczańskiego, łaskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, radomszczańskiego, bełchatowskiego, poddębickiego oraz sieradzkiego. Przegląd rozegrany został w czterech kategoriach: Kapele, Zespoły Śpiewacze, Soliści-śpiewacy oraz Mistrz-Uczeń. Uczestników oceniała komisja w składzie: Tomasz Spychała – kierownik działu etnograficznego w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Ewa Sławińska-Dahlig – muzykolog, instruktor Łódzkiego Domu Kultury, Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba – etnograf współpracujący z Łódzkim Domem Kultury oraz Edward Warzycha – działoszyński kronikarz i emerytowany nauczyciel wychowania muzycznego.

W Przeglądzie wzięło udział 15 Zespołów Śpiewaczych, 3 Kapele, 8 solistów oraz 7 osób w kategorii Mistrz-Uczeń.
Na przeglądzie nie zabrakło również Zespołu Folklorystyczny „Sokolniki" , który otrzymał wyróżnienie w kategorii Zespół Folklorystyczny, natomiast Adrianna Wójcik zdobyła III miejsce w kategorii Mistrz – Uczeń.
Składam serdeczne podziękowania:
- Zespołu za działania wpływające na rozwój kultury w gminie i ocalania od zapomnienia folkloru i tradycje naszych ziem,
- Panu Wójtowi za zorganizowanie transportu na 3. Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych do Działoszyna.

III Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych - Adrianna Wójcik III Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych - Adrianna Wójcik III Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych - Adrianna Wójcik
III Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych - Adrianna Wójcik III Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych - Adrianna Wójcik III Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych - Adrianna Wójcik

 


Po raz kolejny I miejsce dla Ady
 
21 czerwca 2015 Adrianna Wójcik – członkini Zespołu Folklorystycznego „Sokolniki", po raz drugi zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Twórczości Folklorystycznej „Dziecko w Folklorze" w Baranowie Sandomierskim, w kategorii „Soliści śpiewacy".
O Nagrodę Główną - tradycyjne „klepoki"– symbol festiwalu walczyło 394 uczestników w wieku 5-18 lat, z prawie wszystkich zakątków Polski.
Walkę rozstrzygnęło jury złożone z profesjonalistów tej dziedziny: mgr Alicja Haszczak – etnochoreograf z Rzeszowa; mgr Jolanta Dragan - Kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej; prof. dr hab. Jan Adamowski – Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie; Ryszard Rabeszko – Stowarzyszenie Twórców Ludowych.
Serdecznie gratulujemy Adzie talentu, pracy jaką wkłada w przygotowanie się do przeglądów oraz festiwali. Jednocześnie dziękujemy za przekazywanie tradycji, która jest niezwykle istotna w ochronie niematerialnego dziedzictwa kultury Polski.
 
Ada Wójcik Ada Wójcik
 
 

Zespół Folklorystyczny "Sokolniki" na warsztatach "Ludomaniak" - marzec 2016