Deprecated: Required parameter $errorMsg follows optional parameter $frontUpload in /home/sokolniki/public_html/archiwum/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/file/filethumbnail.php on line 430
phoca thumb m auschwitz 10 11 września 2019 r. odbyła się wycieczka mieszkańców Gminy Sokolniki. W wycieczce wzięło udział 50 osób w różnym wieku. Pierwszym punktem docelowym wycieczki była wizyta w Oświęcimiu i zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Blisko 3,5 godzinna wizyta w Miejscu Pamięci była szczególnym doświadczeniem dla każdej osoby.

 Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, do których przydzielono przewodników/edukatorów. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w byłym obozie Auschwitz I Stammlager. Tam znajdują się obiekty dydaktyczne, edukacyjne, wystawiennicze, które wprowadziły nas w historię niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, istniejącego w latach 1940-1945. Jego pierwszymi więźniami byli Polacy. Oprócz nich w obozie znalazła się także niewielka grupa Żydów i Niemców; ci ostatni pełnili z reguły funkcje w nadzorze obozowym. W kolejnych latach osadzani byli tam również więźniowie innych narodowości. Od 1942 r. najbardziej liczną grupą kierowaną do KL Auschwitz stali się Żydzi, oni też stanowili największą grupę ofiar. Kolejną częścią zwiedzania był obóz Birkenau, gdzie mogliśmy zobaczyć ogrom poobozowej przestrzeni, a na niej znajdujące się rzędy baraków, ruiny komór gazowych i krematoriów oraz rozciągające się kilometry drutu kolczastego, które uzmysławiają zwiedzającym rozmiar tragedii i jej realność. Obecnie historycy, oceniają, że ogółem do obozu trafiło co najmniej 1,3 miliona osób, w tym:

· 1,1 mln Żydów;
· do 150 tysięcy Polaków;
· 23 tysiące Romów;
· i ponad 30 tysięcy osób innych narodowości.

Po zakończeniu zwiedzania muzeum w Oświęcimiu udaliśmy się do Wadowic, rodzinnego miasta Ojca Świętego Jana Pawła II. Piękne wnętrza muzeum, pełne pamiątek po wielkim Polaku, tablic multimedialnych, eksponatów, zrobiło bardzo duże wrażenie, nie zabrakło emocji i wzruszeń.

Z podziękowaniami za udział w wycieczce.

Bartosz Górka