Deprecated: Required parameter $errorMsg follows optional parameter $frontUpload in /home/sokolniki/public_html/archiwum/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/file/filethumbnail.php on line 430
Przekazanie artefaktów wydobytych na cmentarzu w Ochędzynie 15 października 2019 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się przekazanie artefaktów wydobytych podczas prac ekshumacyjnych na cmentarzu w Starym Ochędzynie.

Prace przeprowadzili pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN pod kierunkiem dr Krzysztofa Latochy, na wniosek Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.
Wydobyte artefakty m.in. kompas, grzebienie, guzik, rogatywki należały do 3 żołnierzy wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej – Józefa Dudaczyka, Stanisława Kina i Zygmunta Piechocińskiego,
Przypomnijmy, że rankiem 2 września 1939 r. wspomniani żołnierze zginęli podczas wymiany ognia z pododdziałem niemieckim w Nowym Ochedzynie. Ich ciała przewiózł i pochował na obrzeżach cmentarza mieszkaniec wsi – Konstanty Kałuża. W październiku 1939 r., Marian Polowy z Józefem i Feliksem Jarochem, przeprowadzili w porozumieniu z tamtejszym proboszczem potajemną ekshumację polskich żołnierzy. Dwóch z nich pochowano w mogile na placu cmentarnym w Starym Ochędzynie. Ciało trzeciego ze względu na stopień rozkładu pozostało w miejscu pierwotnego pochówku. I to właśnie tego żołnierza udało się odnaleźć.
Serdecznie dziękujemy inicjatorom akcji - Stowarzyszeniu Historycznemu Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia, dziękujemy IPN za przeprowadzoną ekshumację oraz konserwację artefaktów. Przy okazji pragniemy również podziękować mieszkańcom Ochędzyna za pamięć o bohaterach oraz za opiekę nad mogiłą.
Marzeniem członków Stowarzyszenia jest przeprowadzenie dalszych badań archeologicznych, a po nich przygotować pochówek żołnierzy Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej, którzy zginęli 2 września 1939 r. na polach Nowego Ochędzyna.