Deprecated: Required parameter $errorMsg follows optional parameter $frontUpload in /home/sokolniki/public_html/archiwum/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/file/filethumbnail.php on line 430
Jubileusz 50  - lecia Domu Kultury w Sokolnikach 24 maja 1969 roku w Sokolnikach otwarty został Wiejski Dom Kultury, budowany w czynie społecznym. Prace rozpoczęły się pod egidą Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach, która zaangażowała w budowę mieszkańców Sokolnik i nie tylko.

Dom Kultury działa do dziś, choć już pod inną nazwą. Od pięciu dekad zapewnia dzieciom, młodzieży i dorosłym rozrywkę, stwarza warunki do rozwijania talentów, promuje lokalnych artystów, oraz dba o zachowanie regionalnych tradycji.
16 listopada odbyła się w siedzibie jubilata, przy ul. Parkowej 4 uroczysta gala podsumowująca 50 lat działalności tej placówki. Organizatorem gali był GOKSiT w Sokolnikach przy wsparciu finansowym Gminy Sokolniki oraz Firmy Kateringowej „LINDA”.
W sali widowiskowej zgromadzili się tego popołudnia przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, przedstawiciele instytucji, dyrektorzy domów kultury, przedstawiciele OSP w Sokolnikach, animatorzy kultury, sponsorzy, obecni i byli pracownicy domu kultury, a także mieszkańcy gminy.
Oficjalne rozpoczęcie poprzedził występ Adama Morasa, który zaśpiewał piosenkę Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”.
Następnie przybyli na uroczystość goście zostali zaproszeni do wspólnego odbycia podróży w czasie przez minione dekady. Wyświetlona multimedialna prezentacja była wspomnieniem osób i wydarzeń.
Uczestnicy wysłuchali również historii Domu Kultury opowiedzianej słowami Teresy Żbik - pierwszej Dyrektor oraz Andrzeja Korpety – Prezesa OSP w Sokolnikach i Kazimierza Strzelczyka – Wiceprezesa.
Na scenie zaprezentowały się grupy działające obecnie w GOKSiT w Sokolnikach. Wystąpił Zespół Folklorystyczny „Sokolniki”, który działa w Domu Kultury od 1977 r.
W klimat lat 60- tych wprowadziły obecnych na Jubileuszu członkinie Koła Gospodyń Wiejskich – Aktywne Kobiety, prezentując kilkanaście utworów m.in. z repertuaru Marii Koterbskiej, Sławy Przybylskiej, Nataszy Zylskiej.

Nie zabrakło tego dnia podziękowań i dowodów uznania.
Podziękowania popłynęły dla Pani Teresy Żbik, która jako pierwsza w 1969 r. podjęła pracę na stanowisku Dyrektora Wiejskiego Domu Kultury, była również inicjatorem powołania do życia Zespołu Folklorystycznego „Sokolniki”, którym kierowała do 2017 r. , czyli przez 40 lat.
Na ręce Prezesa OSP Pana Andrzeja Korpety podziękowania popłynęły dla druhów strażaków za podjętą inicjatywę budowy Domu Kultury - „Składamy najserdeczniejsze podziękowania oraz wyrazy uznania za podjętą ponad 50 lat temu inicjatywę budowy Domu Kultury w Sokolnikach. Swoją postawą od początku działalności pokazujecie, że jesteście organizacją, która nie tylko niesie pomoc, ale także podejmuje inicjatywy społeczne i kulturalne, przyczyniając się tym samym do rozwoju naszej gminy oraz regionu”.
Nie mogło zabraknąć podziękowań dla władz samorządowych gminy Sokolniki, władz powiatu wieruszowskiego oraz ks. proboszcza Tomasza Wasielewskiego - za współpracę oraz wsparcie inicjatyw kulturalnych.
Medale i podziękowania otrzymali również:
- Ewelina Wójciak – Ścigała, Dorota Pierudzka, Grażyna Fronczyk oraz Grzegorz Lewiński – byli dyrektorzy placówki.
- obecni pracownicy i instruktorzy, którzy przez lata budowali i budują wizerunek instytucji,
- wolontariusze, którzy z niezwykłym zaangażowaniem włączają się w organizację imprez charytatywnych oraz współpracują przy projektach artystycznych, społecznych i inwestycyjnych,
- darczyńcy, którzy przez wszystkie lata bezinteresownie wspierali dom kultury,
- dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów kultury z powiatu wieruszowskiego i instytucje współpracujące,
- media.
Nie zabrakło również podziękowań dla obecnej kardy GOKSiT w Sokolnikach od władz powiatowych, gminnych oraz zaproszonych gości, za które z serca gorąco dziękujemy.
Jubileusz 50-lecia Domu Kultury, to sukces całego ośrodka. To sukces instruktorów, wolontariuszy, pracowników byłych i obecnych, Urzędu Gminy, partnerów, sponsorów. To również sukces wszystkich odbiorców kultury. Serdecznie Wam dziękujemy - uczestnikom naszych propozycji – od tych najmłodszych do najstarszych. Bez Was drodzy Państwo praca domu kultury straciłaby sens. W imieniu swoim oraz pracowników dziękuję za obecność, aktywność, pomoc i zaangażowanie w tworzeniu działań kulturalnych.
Dzisiaj, podobnie jak każdy z nas, oglądamy się wstecz, ale i planujemy przyszłość bogatsi o dotychczasowe doświadczenia. Jaki będzie sokolnicki dom kultury jutro ?
Nie wiemy. Ale jesteśmy przekonani, a nawet pewni, że będziemy się starać, jak zawsze, aby był blisko ludzi, otwarty na współpracę, że będzie prawdziwym domem dla wielu.

Z pozdrowieniami
Zofia Siwik – Dyrektor GOKSiT w Sokolnikach