Deprecated: Required parameter $errorMsg follows optional parameter $frontUpload in /home/sokolniki/public_html/archiwum/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/file/filethumbnail.php on line 430
Obchody 157 rocznicy wybuchu powstania styczniowego W dniu dzisiejszym uczczono w naszej gminie 157 rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Powstanie było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Około 20 tysięcy powstańców poległo w walkach, około tysiąca zostało straconych przez Rosjan, a 38 tysięcy zesłanych na Syberię.

Ponadto władze carskie skonfiskowały majątki uczestników powstania oraz przeprowadziły intensywną rusyfikację ziem polskich.
Uroczystości odbyły się w lesie w Starym Ochędzynie, gdzie znajduje się kapliczka, która upamiętnia potyczkę oddziału Franciszka Parczewskiego z odziałem rosyjskim.
W uroczystości wzięli udział: sekretarz gminy Sokolniki – Lidia Beljulji, radny gminy Sokolniki - Zbigniew Kowalczyk, prezes OSP w Ochędzynie – Jarosław Wojciech, kierownik GOKSiT – filia w Ochędzynie – Anna Matczak, uczestnicy zajęć feryjnych wraz z opiekunami oraz członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia.
Zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Najmłodsi uczestnicy uroczystości, którymi były dzieci uczęszczające na zajęcia feryjne, zaśpiewali nasz hymn niezwykle pięknie – w cichym lesie wybrzmiał on z młodych piersi dostojnie i z ogromną energią.
Wiązanki kwiatów pod kapliczką złożyli przedstawiciele samorządu gminy Sokolniki, prezes OSP w Ochędzynie oraz przedstawiciele najmłodszych mieszkańców gminy Sokolniki.
Następnie głos zabrał członek Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia – Przemysław Bucki, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Dodatkowo członkowie Stowarzyszania wystawili wartę honorową, zaprezentowali umundurowanie i wyposażenie powstańców, zademonstrowali odlewanie pocisków ołowianych jakich używali powstańcy, jak również zademonstrowali proces ładowania i oddania strzałów z karabinów.

Jesteśmy przekonani, że takie wydarzenia pomogą następnym pokoleniom zachować pamięć o powstańcach styczniowych. Wyrazem tego było ogromne zainteresowanie dzieci zarówno umundurowaniem, wyposażeniem powstańców, jak również procesem odlewania kul. Uroczystość była wyjątkową lekcją historii dla najsłodszych, która niewątpliwie pozostanie w ich pamięci na długo.
Organizatorzy – gmina Sokolniki oraz GOKSiT w Sokolnikach serdecznie dziękują członkom Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia za udział w obchodach i niezwykłą lekcję historii, za poświęcony czas. Dziękujemy również dzieciom za obecność i za wzorową postawę, która zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie. Wasi rodzice mogą być z Was dumni !!!

Po części oficjalnej zgromadzeni jeszcze długo rozmawiali, wspominali i dyskutowali przy ognisku przygotowanym przez strażaków z OSP Wiązowna.