Deprecated: Required parameter $errorMsg follows optional parameter $frontUpload in /home/sokolniki/public_html/archiwum/administrator/components/com_phocagallery/libraries/phocagallery/file/filethumbnail.php on line 430
Logo projektu

„Nasi bohaterowie – uczestnicy Bitwy Warszawskiej z ziemi wieluńskiej”

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” - #wiktoria 1920, na realizację projektu „Nasi bohaterowie – uczestnicy Bitwy Warszawskiej z ziemi wieluńskiej”.

Realizatorami projektu byli członkowie grupy „Wiemy Więcej”, która działa przy GOKSiT w Sokolnikach. Grupa w ubiegłych latach również brała udział w projektach historycznych.
Projekt rozpoczął się 10 sierpnia warsztatami historycznymi. Uczestnicy wysłuchali wykładu przygotowanego przez historyka, dotyczącego istoty Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia dla Polski, dowiedzieli się jak korzystać ze źródeł historycznych oraz wytypowali wraz z prowadzącym 5 tematów audycji historycznych.
II etap projektu był czasem wyszukiwania materiałów dotyczących postaci oraz miejsc upamiętniająm.in. biocych Bitwę Warszawską oraz nagranie 5 audycji radiowych. Nagrania poprzedzone zostały warsztatami z emisji głosu.
W nagraniach znalazły się gramy uczestników wojny polsko-bolszewickiej, którzy pochodzili z gminy Sokolniki, jak również przedstawiona została sylwetka duchownego Józefa Pruchnickiego – proboszcza wieluńskiej parafii, który jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej.
Ostatni etap projektu to wycieczka do Wielunia, podczas której młodzież odwiedziła miejsca związane z m.in. księdzem Józefem Pruchnickim, pomniki oraz inne miejsca związane z bohaterami Bitwy Warszawskiej. W programie wycieczki była również wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej pt. „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921”.
W ramach projektu przygotowana została prezentacja multimedialna ze zdjęć, które zostały zrobione podczas wycieczki.
Od 31 sierpnia do 4 września można było wysłuchać audycji radiowych, które powstały w ramach projektu. Dla tych, którzy nie zdążyli wysłuchać podajemy link: https://www.radiozw.com.pl/gmina-sokolniki-projekt-o-bohaterach-bitwy-warszawskiej-dobiega-konca/
11 września przyszedł czas na podsumowanie projektu podczas którego uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Nie był to łatwy projekt ze względu na panujące warunki epidemiologiczne. Dzieci w związku ze zdalnym nauczaniem prowadzonym od wiosny, musiały przestawić się na zadania, które wymagały od nich wielogodzinnego skupienia, koncentracji i myślenia.
Jesteśmy jednak pewni, że pomniki, tablice, ważne dla nas Polaków miejsca, które zwiedziliśmy na ziemi wieluńskiej, związane z bohaterami Bitwy Warszawskiej, z pewnością uświadomiły młodzieży cenę, jaką przyszło zapłacić za niepodległość.
Podejmowanymi w ramach projektu „Niepodległa” działaniami wzmocniliśmy w młodzieży poczucie dumy, że jesteśmy dziećmi tej Ojczyzny.
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu:
- warsztatowcom,
- partnerom projektu – Radiu Ziem i Wieluńskiej, Bibliotece Publicznej Gminy Sokolniki,
- Wójtowi Gminy Sokolniki za udostępnienie transportu na wycieczkę,
- patronom medialnym – Gazeta „Ilustrowany Tygodnik Powiatowy” oraz gazeta „Łącznik”.
W sposób szczególny dziękujemy uczestnikom projektu za ogromne zaangażowanie w projekt.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”.