W dniach 28 i 29 lipca 2012 roku mieliśmy okazję wypocząć, zrelaksować się, popatrzeć na ciekawe występy wokalno-taneczne i inne atrakcje a także pozwolić się ponieść muzyce podczas EURO Festynu gminnego.

Stoiska gastronomiczne, wesołe miasteczko i inne atrakcje zapewniły uczestnikom festynu szeroki wachlarz możliwości odreagowania po trudach żniw i pracowitego tygodnia. Impreza została zorganizowana w ramach pozyskanych przez samorząd gminny środków unijnych.
Ciekawą prezentację przygotowali pracujący na terenie naszej gminy archeolodzy. Uczestnicy festynu mieli możliwość wzięcia udziału w multimedialnej prezentacji dotyczącej prac na stanowiskach archeologicznych, znalezisk i ich pochodzenia. Stoisko archeologów przyciągało uczestników festynu ciekawymi banerami prezentującymi znaleziska archeologiczne odnalezione w ramach prac na stanowiskach archeologicznych przeprowadzanych w ramach budowy trasy S8.
Na festynie nie zabrakło ekspozycji Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej", która wraz z ciekawymi komentarzami członków tego stowarzyszenia ubranymi w stroje militarne, dotyczącymi poszczególnych eksponatów cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Sobota obfitowała w zawody sportowe, ale muzyczne popołudnie i wieczór zawdzięczamy Radiu Ziemi Wieluńskiej, które poprowadziło dla uczestników festynu imprezę pod hasłem Prywatka Starszego Nastolatka. Przy dobrej muzyce uczestnicy zabawy bawili się do białego rana.
W niedzielę około godz. 16.00 Wójt Gminy Sokolniki Pan Sylwester Skrzypek dokonał otwarcia imprezy. Jako organizatorzy postawiliśmy na talenty naszych mieszkańców wbrew powiedzeniu „cudze chwalicie, swego nie znacie". Wiemy, że na naszym terenie mamy zdolnych młodych i dorosłych twórców i zawsze będziemy się chwalić ich dokonaniami.
Imprezę rozpoczęli młodzi wokaliści, którzy zachwycili publiczność ciekawym, oryginalnym wykonaniem utworów. Część z nich kształci głos, zatem mamy nadzieję, że za jakiś czas i nasza mała ojczyzna będzie posiadać swoją Rhiannę, Marylę Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego czy Stinga. Życzymy dzieciakom wytrwania w szlifowaniu tej pasji, a rodzicom gratulujemy i dziękujemy, że wspierają swoje pociechy w tych tak mało popularnych wśród dzieci i młodzieży poczynaniach.
Po wokalnych występach przyszedł czas na młodych tancerzy. Przy rytmach walca i tańców latynoamerykańskich mogliśmy podziwiać dzieci i młodzież uczące się w klubie tańca z Kępna. Szykowne suknie dziewcząt wzbudzały zachwyt, za tancerzami dziewczęta wodziły wzrokiem.
Z uśmiechem przywitano najmłodszych tancerzy, którzy w ramach realizowanego projektu ze środków unijnych, którego kierownikiem jest Pani Aneta Werbicka wykonali kilka świetnych choreograficznie układów tanecznych. Najmłodsi zebrali spory aplauz.
Po tanecznych występach wszystkie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy zaprosił Kacperek, dzięki któremu przeprowadzono szereg ciekawych rywalizacji w tym przeciąganie liny.
Na sali GOKSiT w Sokolnikach w akompaniamencie bębnów okiełznanych przez Pana Marcina Heto swój pokaz tańca breake deance zaprezentowała grupa taneczna pod wodzą Dawida Wojewody. Nie od dziś wszyscy podejrzewają, iż grupa ta nie posiada układu kostnego, co po raz kolejny udowodniła nam na tym pokazie. Jak oni to robią zachodzili w głowę młodzi i starzy.... nikt logicznej odpowiedzi nie umiał skonstruować.
Po występach dzieci i młodzieży przyszedł czas na prezentacje wykonane przez dorosłych mieszkańców naszej gminy. Jako pierwszy wystąpił Zespół Folklorystyczny SOKOLNIKI, który w tym roku świętował 35-lecie swojego istnienia. Szczególną atrakcją tego występu a także niespodzianką dla biorących w nim udział, przygotowaną przez Zespół z myślą o charakterze naszego EURO Festynu był utwór „KOKO EURO SPOKO".
W kolejnej odsłonie zaprezentowały się nasze „aktywne mieszkanki" działające w Towarzystwie Aktywnych Kobiet. Uczestnicy festynu mogli poczuć się jak co najmniej w Mediolanie lub na słynnych rzymskich schodach, ponieważ pokaz mody zaprezentowany przez TAK był na równie wysokim poziomie jak nie wyższym. „Kobieta na przestrzeni wieków" pod takim hasłem przewodnim pokaz ów przygotowano. Precyzja w doborze toalety i odwzorowaniu najdrobniejszych szczegółów zadziwiła obecnych. Modelki z gracją prezentowały kreacje, fryzury i dodatki. Po pokazie wystąpiły we wspólnie wykonanym utworze wokalnym i „porwały" płeć męską do tańca.
Wieczorem przyszła kolej na zaproszone zespoły muzyczne. Jako pierwsi zaprezentowali się muzycy z Kępna tworzący zespół FANKY, po tej grupie wystąpił wokalista Bartosz Jagielski. Panie nie kryły zachwytu występami, bisom Bartosza Jagielskiego nie było końca.
W późnych godzinach wieczornych zaprezentowała się gwiazda festynu ukraiński zespół MIRAMI. Nieprzebrane tłumy śpiewały i bawiły się razem z atrakcyjnymi członkiniami tej grupy. Panów zachwyciły wymyślne kostiumy i uroda wokalistek. Grupa została zaproszona do udziału w festynie w nawiązaniu do partnerstwa między Ukrainą i Polską w organizacji niedawnych Mistrzostw EURO 2012r.
Gorący charakter imprezy zwieńczył występ grupy Enzonda. Enzonda jest grupą wykonującą pokazy fireshow. Pokaz był pełen życia, energicznej i porywającej do tańca muzyki oraz oczywiście dużej ilości ognia. Zapierające dech w piersiach widowiskowe pokazy tańca z ogniem z wykorzystaniem różnych płonących przyrządów oraz niezwykle efektowne plucie ogniem, pozostawiło widzom niezapomniane wrażenia.
Ten niezwykle emocjonujący wieczór zakończyła zabawa do białego rana przy akompaniamencie zespołu Domino.